بذر والک
بسته 5 عددی
Ramsons
Allium ursinum Seeds

۹۰,۰۰۰ تومان

در انبار موجود نمی باشد

توضیحات

Allium ursinum, known as wild garlic, ramsons, cowleek, buckrams, broad-leaved garlic, wood garlic, bear leek, Eurasian wild garlic or bear’s garlic, is a bulbous perennial flowering plant in the amaryllis family Amaryllidaceae. It is native to Europe and Asia, where it grows in moist woodland. It is a wild relative of onion and garlic, all belonging to the same genus, Allium

والک یا سیر وحشی یا سیر خرس (نام علمی: Allium ursinum) گیاهی است از خانواده نرگسیان، زیرتیره پیازیان از سردهٔ سیر (Allium)، و هم‌خانواده با پیاز و سیر و تره است.
این گیاه کاربرد خوراکی دارد (مانند والک پلو در ایران و سوپ و پستو در اروپا) .
همه اروپا به جز منطقه مدیترانه، آسیای کوچک، قفقاز، نوار کوهستانی البرز ساوجبلاغ در ایران، سیبری تا کامچاتکا.همچنین در مناطق غربی و کوهستانی ایران نیز پراکنده است که در زبان محلی به آن کیل خرونَه میگویند.

سبزی والک، معجزه فصل بهار است و یک غذای کامل و نشاط‌آور محسوب می‌شود. زمانی که گل این گیاه در فصل بهار شکوفا می‌شود، برگ‌ها خشک شده و از بین می‌روند. گل‌های این گیاه به رنگ سفید می‌شود و در این زمان بهتر است از گل این گیاه هم مانند برگ‌های آن استفاده کرد.

گل‌های خوشه‌ای گرد این گیاه بسیار معطرتر از برگ‌ها بوده و برای طعم بخشیدن به غذا، به خصوص انواع سالاد فوق‌العاده است و از آن می‌توان در طبخ سوپ نیز استفاده کرد همچنین اغلب گیاهانی که از خانواده پیاز هستند، بادوام و تزئینی بوده و به جذب نور خورشید تمایل زیادی دارند. محل کاشت گیاه والک نیازمند مخلوط خاک رس و شن و رطوبت بسیار است و معمولاً رشد طولی آن از 10 تا 50 سانتی متر متغیر است.

والک خواص ضد قارچ و ضد باکتری دارد: به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، این گیاه با رادیکال‌های آزاد مقابله می‌کند، این ماده خوراکی سودمند، “سلول‌های بیگانه خوار درشت” را در بدن فعال می‌کند، از سنتز کلسترول ال دی ال (کلسترول بد) جلوگیری کرده و بدن را در مقابل پلاک‌ها و لخته‌های خونی حفظ می‌کند. والک در تقویت سیستم ایمنی بدن نیز مؤثر است.

پیشگیری از سکته قلبی
آدنوسین موجود در والک مانند کافئین، ماده‌ای است که در بدن باعث آرام‌سازی درد عضلات می‌شود و با سموم مقابله می‌کند، افزود: این عنصر، قطر عروق را افزایش داده و از تجمع پلاکت‌های خون و تشکیل لخته خون جلوگیری می‌کند. سولفور موجود در والک نیز باعث تنظیم کلسترول خون شده و از تجمع گلبول‌های قرمز جلوگیری می‌کند همین امر باعث می‌شود تا فرد به گرفتگی عروق، سکته قلبی و مغزی مبتلا نشود.

در گیاه والک ترکیبی از سولفور و پروتئین وجود دارد: در سیر، سولفور به تنهایی موجود است همین امر باعث می‌شود تا سیر از بوی بیشتری نسبت به والک برخوردار باشد. این گیاه نسبت به سیر از مواد معدنی بیشتری برخوردار است. این سبزی مغذی سرشار از منیزیم بوده و در هر کیلوگرم از برگ آن حدود یک هزار و ۷۰۰ میلی گرم منیزیم وجود دارد. این ماده معدنی، عنصری ضد اضطراب بوده و عروق بدن به ویژه قلب را محافظت می‌کند. علائم کمبود منیزیم در بدن شامل گرفتگی عضلات پا، روده و نیز بی‌قراری است.

تأثیر والک بر پوکی استخوان
منگنز موجود در والک حدود ۱۷ برابر سیر است: این عنصر باعث تبدیل کلسیم به استخوان می‌شود. نتایج تحقیقات انجام شده حاکی است که منگنز موجود در بدن افراد مبتلا به پوکی استخوان، حدود ۲۹ درصد کمتر از افراد سالم است و این عنصر، عامل کلیدی برای متابولیسم چربی و کربوهیدرات تلقی می‌شود. میزان منگنز موجود در بدن افراد مبتلا به دیابت نیز کم‌تر از دیگران است و مصرف گیاه والک می‌تواند برای درمان بیماران مبتلا به دیابت و پوکی استخوان مؤثر باشد.

درمان سوء هاضمه و دردهای معده با گیاه والک
عصاره والک برای کاهش وزن سودمند است: حتی می‌توان این عصاره را به میزان زیاد روی مفاصل و بعضی نواحی که دچار آرتروز است، قرار داد. در طب سنتی اسکاتلند، از این گیاه برای دفع سنگ کلیه و مثانه نیز استفاده می‌شود، پیاز والک نیز بسیار سودمند است و از آن می‌توان برای درمان و رفع درد معده، اسهال، نفخ معده، بی‌اشتهایی، آسم و برونشیت استفاده کرد.

برگ‌های پهن این گیاه نسبت به سیر از طعم ملایم‌تری برخوردار است و می‌توان آن‌ها را خرد کرده، با چاشنی‌های دیگر ترکیب و به عنوان سس در سالاد یا برای تهیه ترشی و کوکو استفاده کرد. حتی غلاف دانه این گیاه هم قابل مصرف است، اما به یاد داشته باشید که با رشد گیاه، این قسمت بسیار تندتر می‌شود.

خرد شده ریشه این گیاه نیز قابل استفاده در انواع سالاد است و می‌توان آن را به صورت خام و پخته مصرف کرد.

Additional Informations

Kingdom: Plantae
Clade: Tracheophytes
Clade: Angiosperms
Clade: Monocots
Order: Asparagales
Family: Amaryllidaceae
Subfamily: Allioideae
Genus: Allium
Subgenus: Allium subg. Amerallium
Species: Allium ursinum

Binomial name
Allium ursinum

Synonyms
Aglitheis ursina (L.) Raf.
Allium latifolium Gilib.
Allium longipetiolatum St.-Lag.
Allium nemorale Salisb.
Allium petiolatum Lam.
Allium ucrainicum (Oksner & Kleopow) Bordz.
Allium ursinoides G.Don ex Sweet
Allium ursinum subsp. ucrainicum Oksner & Kleopow
Allium ursinum var. ucrainicum (Oksner & Kleopow) Soó
Allium ursinum subsp. ucrainicum Kleop. & Oxner
Allium vincetoxicum Pall. ex Ledeb.
Cepa ursina (L.) Bernh.
Geboscon ursinum (L.) Raf.
Hylogeton ursinum (L.) Salisb.
Moly latifolium (Gilib.) Gray
Ophioscorodon ursinum (L.) Wallr.